O parte dintre copiii asistați, care servesc masa la cantina Centrului Social Educativ „Popasul Iubirii Milostive” aparținând parohiei Sfinții Voievozi – Săvinești, însoțiți de unul dintre voluntarii Fundației „Solidaritate și Speranță” – filiala Săvinești, au vizitat vineri, 20 decembrie 2013, Camera de Comerț și Industrie Neamț.
Îmbrăcați în port popular, cei 16 prichindei din familii defavorizate, au cântat colinde populare românești și au recitat versuri în cinstea Nașterii Mântuitorului nostru Iisus Hristos.
Colinde precum „Deschide ușa creștine” (după Nemuritorii), „A sosit ziua cea sfântă” (Marina), „Slobozâ-ne gazdă-n casă” și „Raiule grădină verde” (Raul), „La Viflaem colo jos” și „O ce veste minunată” au răsunat pe ritmuri de chitară și tamburine în sala de consiliu a Colegiului Camerei de Comerț și Industrie.
În fiecare an de sărbători, angajații instituției obișnuiesc să primească un grup de colindători. În anii trecuți au colindat elevi de la Liceul de artă, Colegiul de muzică, Școala populară de artă, seminar, etc. Anul acesta a fost rândul micilor și proaspeților artiști (care au pregătit repertoriul în doar 3 săptămâni!), ce au dăruit în primul rând emoție.
La finalul reprezentației, plăcut impresionați de colinda școlarilor, angajații CCI Neamț le-au oferit micuților prăjiturele și sucuri, dar și minunate cadouri.
“Ce frumos a fost!”
Înainte de colind, copiii s-au plimbat prin împrejurimi, unii dintre ei vizitând pentru prima dată zona magazinului Winmarkt din Piatra Neamț. Au admirat bucuroși telegondola, iar unii dintre ei au urcat temători pentru întâia oară pe scările rulante ale magazinului. La final toți au fost de acord că întreaga vizită, de la locurile văzute, până la oamenii pe care i-au cunoscut, a fost o ieșire extraordinară: “Ce frumos a fost!”
Sursa: samariteanulmilostiv.ro